ونزوئلا از ادعای کودتای بولتون انتقاد کرد

مجلس ملی ونزوئلا روز پنجشنبه اظهارات جان بولتون مشاور سابق امنیت ملی آمریکا را محکوم کرد. رهبر آن خورخه رودریگز این اعتراف آشکار را به عنوان “شاهکار فوق العاده گستاخی” توصیف کرد.

رودریگز، روانپزشکی که اغلب اصطلاحات بالینی را در نبردهای سیاسی به کار می‌برد، بولتون را نیز متهم کرد که یک «روان‌شناس» است.

در مصاحبه ای در روز چهارشنبه، بولتون به جیک تپر از سی ان ان گفت که او “به برنامه ریزی کودتا کمک کرده است – نه در اینجا، بلکه، می دانید، در جاهای دیگر.”

او در برخورد با بحران قانون اساسی ونزوئلا در سال 2019 که گروهی از سیاستمداران اپوزیسیون تلاش کردند تا با برکناری نیکلاس مادورو، رهبر اقتدارگرا، به زور، دموکراسی را در این کشور بازگردانند، او شخص اصلی کاخ سفید بود.

دامن زدن به سوء ظن ها در کاراکاس این واقعیت بود که اظهارات بولتون که به طور گذرا در هنگام بحث درباره حمله 6 ژانویه به ساختمان کنگره آمریکا بیان شد، با اشاره به ونزوئلا همراه شد. او گفت که در کتاب خاطرات خود درباره بحران سیاسی ونزوئلا نوشته است و اقدامات او در آنجا سرانجام به نتیجه نرسید.

دیوسدادو کابلو، وزیر سابق کابینه ونزوئلا نیز در واکنش به این موضوع، بولتون را فردی ناتوان خواند که با تمام پولی که دونالد ترامپ (رئیس جمهور سابق آمریکا) به او داد، نتوانست دستوری را که دریافت کرده بود انجام دهد.

تغییر رژیم ناموفق

در ساعات اولیه 30 آوریل 2019، رهبر مخالفان، گوایدو، مربی سیاسی او، لئوپولدو لوپز، و تعداد انگشت شماری از مقامات ارتش ونزوئلا در بیرون یک پایگاه نظامی جمع شدند و از مقامات ارشد ارتش ونزوئلا خواستند تا مادورو را از قدرت برکنار کنند.

در عرض چند ساعت، شورش به شدت سرکوب شد و قدرت مادورو احیا شد. با این وجود، بیش از 50 کشور – از جمله ایالات متحده – اصرار داشتند که گوایدو را به عنوان رهبر قانونی کشور به رسمیت بشناسند و از انتخاباتی که قدرت مادورو را تثبیت کرد به عنوان غیردموکراتیک انتقاد کردند.

مادورو خود این جنبش را یک کودتای کودتا توصیف کرده است که توسط “تلاش های وسواس گونه راست ونزوئلا، الیگارشی کلمبیا و امپراتوری ایالات متحده” هدایت می شود.

اکنون بیش از سه سال از آن ساعت های دیوانه وار که ونزوئلا در آستانه تغییر به نظر می رسید می گذرد. ایالات متحده هنوز مادورو را به دلیل نقض ادعایی حقوق بشر توسط دولت وی به رسمیت نمی شناسد، اما اخیراً خواستار برکناری او از قدرت نشده است.

همین ماه گذشته، دو مقام کاخ سفید با مادورو در کاراکاس دیدار کردند تا درباره آزادی چند شهروند آمریکایی بازداشت شده در ونزوئلا در ازای لغو تحریم‌ها مذاکره کنند.

Markus Saunders

درونگرا. نینجا دارای گواهی فرهنگ پاپ. نویسنده. مدافع غذا عاشق موسیقی پرشور.

Digital currencyبهترین سالن زیبایی تبریزبهترین مشاور کنکورخبربهترین اکستنشن مژه اصفهانdigital currency channeldigital currency tutorialدانشگاهGuide to buying household appliancesبهترین سالن زیبایی اصفهان
تماس با ما