فرستنده “وایبر” نیز فیلتر شد

فهرست پلتفرم‌های بین‌المللی که در هفته گذشته از فیلتر شدید عبور کرده‌اند در حال گسترش است. وایبر آخرین قربانی فیلترینگ است. اینستاگرام، واتس اپ، اسکایپ، لینکدین، گوگل پلی و اپ استور از جمله فیلترهای هفته گذشته هستند.

به هر حال، فیلتر Viber اولین بار نیست که این اتفاق می افتد. این پیام رسان ها در اوایل دهه 90 نیز با کاهش شدید پهنای باند با موجی از استقبال کاربران ایرانی مواجه شدند که منجر به مهاجرت ایرانیان به پیام رسان های تلگرام شد.

توجه داشته باشید که وزارت ارتباطات در این روزها سکوت کرده است. این وزارتخانه که متولی این حوزه است کاملا سکوت کرده و هیچ عکس العملی نشان نمی دهد. زارعپور در عین حال در ابتدای تیرماه وعده داده بود که نه تنها پلتفرم فیلتر نمی شود، بلکه برخی از فیلترهای فیلتر شده برای گروه خاصی مانند اساتید و خبرنگاران نیز رفع فیلتر خواهند شد. او در واقع ایده “اینترنت کلاسی” را مطرح کرد. این رویکرد توسط جوامع و کارشناسان مختلف مورد انتقاد قرار گرفته است.

از سوی دیگر با توجه به حذف اینستاگرام و واتس اپ از فروشگاه های اندروید ایرانی، برخی معتقدند این فیلترها دائمی خواهند بود. در عین حال میلیون ها کسب و کار ایرانی در اینستاگرام فعال هستند و برخی از پیام رسان های داخلی همچنان قادر به پذیرش کاربران جدید نیستند، بنابراین این تاییدی است بر زیرساخت ضعیف نسخه های بومی که مدعی توانایی مدیریت این حجم از کاربران ایرانی هستند.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم