فرستاده سازمان ملل: زلزله مرگبار سوریه فرصتی برای حرکت به جلو فراهم می کند

سوریه جنگ زده و ترکیه همسایه آن در روز 6 فوریه توسط دو زمین لرزه لرزید که بیش از 56000 کشته برجای گذاشت و باعث تخریب گسترده و آواره شدن میلیون ها نفر شد.

«وضعیت امروز آنقدر بی سابقه است که خواستار رهبری، ایده های جسورانه و روحیه همکاری است،گفت آقای پدرسن، از طریق ویدئو کنفرانس از ژنو صحبت می کند.

«راه حل سیاسی است تنها راه پیش روی سوریه. ما ممکن است نتوانیم در یک قدم به آن برسیم – اما من معتقدم که می توانیم به تدریج به سمت آن پیشرفت کنیم.

آرامش را روی زمین حفظ کنید

فرستاده سازمان ملل متحد گفت که تداوم تأمین منابع برای حمایت از پاسخ به زلزله و عملیات بشردوستانه جاری مرتبط با جنگ که در این ماه وارد دوازدهمین سال خود شد، کاملاً حیاتی است. قطعنامه 2254 شورای امنیت که در دسامبر 2015 به تصویب رسید، نقشه راه آتش بس و راه حل سیاسی برای درگیری را مشخص می کند.

وی بر لزوم برقراری آرامش پایدار در سطح زمین به ویژه در مناطق آسیب دیده از زلزله تاکید کرد.

«هفته پس از زلزله، نشانه‌هایی از چنین آرامشی ظاهر شد آرامش نسبی در خشونت در بیشتر بخش‌ها،” او گفت. “برای لحظاتی کوتاه، غیرقابل تصور واقعی شد – احزاب در هر طرف خط مقدم تا حد زیادی از خصومت خودداری کردند. از آن زمان، ما شاهد افزایش خزنده حوادث بوده ایم.»

کاتالیزور پیشرفت

با ابراز نگرانی برای غیرنظامیان، آقای. پدرسن درباره خطر تشدید تنش هشدار داد. در این راستا، او با سهامداران کلیدی برای ایجاد آرامش پایدار، به ویژه در مناطق زلزله‌زده در شمال غرب سوریه، آخرین پایگاه مخالفان، کار می‌کند.

«همان طور که ما شاهد تحرکات از طرف های مختلف در حوزه بشردوستانه بوده ایم، این منطق می تواند و باید برای رسیدگی به بازسازی پس از زلزله و چالش های سیاسی گسترده تر اعمال شوداو گفت.

قبل از وقوع زلزله، کاروان های کمک های بشردوستانه از طریق یک گذرگاه مرزی مجاز با ترکیه به شمال غرب سوریه منتقل شده بودند. دو گذرگاه اضافی متعاقباً بازگشایی شدند و او گفت که در تحریم‌ها نیز «گشایش‌های جدیدی» وجود داشته است.

“این نشان می دهد که طرف های مختلف می توانند حرکت های سازنده ای انجام دهنداو گفت. «از همه بحث‌هایی که داشتم احساس می‌کنم که وجود دارد فرصتی برای حرکت رو به جلو با حرکات اضافی از همه طرف فراتر از وضعیت اضطراری فوری.»

تعامل با همه طرف ها

برای پیشروی در این جبهه، آقای پدرسن خواستار تعامل با طرف های سوری در مورد چگونگی آنها شد ایجاد محیطی مناسب برای بازسازی پس از زلزله. تعامل با “بازیگران بیرونی” نیز برای تعیین اینکه چگونه می توانند مورد نیاز است منابع افزایش یافته را فراهم کند و موانع را برطرف کنیداز جمله موارد مرتبط با تحریم ها.

او برخی از موضوعاتی را که باید مورد بحث قرار گیرد، از جمله امنیت، حفاظت از غیرنظامیان، خدمات اساسی، زیرساخت های انرژی، معیشت، و زمین برای مسکن فهرست کرد. اما همچنین خدمت اجباری یا بازداشت، که به گفته او برای سوری ها، از جمله پناهندگان و آوارگان داخلی، حیاتی است.

“من این را باور دارم گام های قابل تاییدی که به صورت متقابل و متقابل از همه طرف اجرا می شوند، قابل انجام استاو گفت. من متقاعد شده‌ام که چنین گام‌هایی می‌تواند ما را قادر سازد که به‌طور تدریجی به سمت بازسازی پس از زلزله و در این فرآیند، اعتمادسازی سیاسی در مورد موضوعات قطعنامه 2254 شورای امنیت پیش برویم.»

همکاری حیاتی است

آقای. پدرسن تاکید کرد “میزان همکاری در میان شکاف ها ضروری است” در یافتن راهی به جلو

دولت سوریه، اپوزیسیون سوریه، بازیگران غربی، بازیگران عربی، بازیگران آستانه، سایر طرف های ذینفع. هیچ کس به تنهایی نمی تواند این روند را پیش ببرد. رویکردهای فردی آن نوع تفاوت کیفی را که یک رویکرد هماهنگ می تواند ایجاد کند، ایجاد نخواهد کرد.”

اما اگر همه آماده باشند تا نکات عملی را روی میز بگذارند، و اگر بازیکنان با هم هماهنگ و کار کنندمن بیش از هر زمان دیگری متقاعد شده ام که حرکت رو به جلو – گام به گام و گام به گام – ممکن و ضروری است.

رنج بیشتر برای میلیون ها نفر

شورا همچنین از طارق تالاهاما، سرپرست دفتر امور بشردوستانه سازمان ملل، OCHA، به روز رسانی پاسخ زلزله را شنید.

ما نمی‌توانیم این واقعیت را فراموش کنیم که این فاجعه عظیم میلیون‌ها نفر را در سوریه که از قبل از آن رنج می‌برند، گرفت. فقر، آوارگی و محرومیت از 12 سال درگیری.”

بر اساس گزارش بانک جهانی، تیم ها به پاکسازی آوار از زمین لرزه که حدود 5.2 میلیارد دلار خسارت وارد کرده است، ادامه می دهند، اگرچه مقدار واقعی احتمالاً بسیار بیشتر است.

حمایت سازمان ملل ادامه دارد

سازمان ملل به سرعت به این فاجعه واکنش نشان داد و حدود 40 میلیون دلار بودجه اضطراری را ظرف چند روز آزاد کرد و به همکاری با شرکای خود در محل ادامه می‌دهد.

حدود 2.2 میلیون نفر تا به امروز کمک های غذایی دریافت کرده اند و بیش از یک میلیون مشاوره پزشکی انجام شده است. به نزدیک به 380000 نفر خدمات آب و فاضلاب ارائه شده است.

وی افزود: «روش فرامرزی گسترش یافته در شمال غرب سوریه نیز ضروری است. بیش از 900 کامیون با کمک از هفت آژانس سازمان ملل متحد، اکنون از طریق سه گذرگاه مرزی موجود، از ترکیه به شمال غرب سوریه رسیده‌اند.

نیازها در حال افزایش است

اما در هفته‌های آتی باید کارهای بیشتری در زمینه‌هایی مانند سرپناه، بازگشت، الحاق خانواده و خدمات حفاظتی به‌ویژه برای زنان و دختران انجام شود. شیوع مداوم وبا و سایر موارد اضطراری بهداشت عمومی نیز باید تحت نظر باشد.

آقای. تالاهاما بر نقش مهم حمایت‌های اهداکنندگان تاکید کرد و از کنفرانس بین‌المللی که این هفته در بروکسل برگزار شد، استقبال کرد و از وعده‌های هفت میلیارد یورویی برای سوریه و ترکیه استقبال کرد.

با این حال، با تعمیق نیازها، حمایت مستمر بین المللی ضروری خواهد بود. طرح 4.8 میلیارد دلاری واکنش بشردوستانه برای سوریه در سال جاری – بزرگترین طرح در سراسر جهان – تنها شش درصد بودجه دارد.

«سخاوت در هفته‌های اخیر نشان داده شد باید گسترش یابد-و نه اینکه به قیمت تمام شود-پاسخ بشردوستانه جاری او گفت که در سراسر سوریه برای اطمینان از کمک‌های نجات جان و بهبودی سریع به همه نیازمندان.

“و اقدامات بیشتری برای ایجاد یک محیط توانمندتر مورد نیاز استدر اینجا کمک های بشردوستانه می تواند به جوامع برسد به شیوه ای ایمن، قابل پیش بینی و به موقع.»

Tiana Fitzpatrick

دوست حیوانات در همه جا. متخصص موسیقی برنده جایزه. کافه قهوه. ارتباط دهنده. کاوشگر. متعصب الکل

Digital currencyبهترین سالن زیبایی تبریزبهترین مشاور کنکورخبربهترین اکستنشن مژه اصفهانdigital currency channeldigital currency tutorialدانشگاهGuide to buying household appliancesبهترین سالن زیبایی اصفهان
تماس با ما