آیا کارلوس کی روش جایگزین می شود؟

تیم ملی فوتبال ایران قرار است این روزها دو بازی بسیار مهم در راه جام جهانی برگزار کند. اولین دیدار، دیداری است که فردا ساعت 19:30 در اتریش و به مصاف اروگوئه یکی از قدرت های آمریکای جنوبی می رود. در این بازی اولین دیدار ایران در فیفا در جریان است و پنج روز بعد تیم ملی باید مقابل سنگال یکی از بهترین تیم های آفریقایی آماده شود. فارغ از بحث ها و جذابیت هایی که این بازی می تواند داشته باشد، اصلی ترین موضوعی که برای فوتبالدوستان ایرانی حائز اهمیت است سرعت کارلوس کی روش در این دو بازی است.

واقعیت این است که بازی با تیم های اروگوئه و سنگال زمانی نهایی شد که دراگان اسکوچیچ همچنان هدایت تیم ملی را برعهده داشت. او قصد داشت در این بازی های تدارکاتی روی نیمکت تیم ملی ایران بنشیند و تیمی را که هدایتش را به جام جهانی رسانده بود به قطر بفرستد. اما نداشتن کاریزمای لازم از یک سو و برخورد منفی بازیکنان با سرمربی تیم ملی از سوی دیگر، باعث شد تا عمر مربی اژدهاها نه تنها به جام جهانی، بلکه به جام جهانی نیز برسد. همین بازی ها در اتریش حالا کارلوس کی روش قرار است برای این دو بازی، بازی احتمالی با روسیه در ماه آوریل و بازی های تیم ملی در جام جهانی روی نیمکت بنشیند. به این ترتیب او وارد عمل شده و معلوم نیست اگر قبلا هدایت تیم ملی را برعهده داشت، قبول می کرد در شروع جام جهانی تقریباً دو ماه دیگر با دو تیم قدرتمند بازی کند یا خیر.

این موضوع در شرایطی عنوان می شود که از زمان بازگشت کی روش به فوتبال ایران تغییرات زیادی توسط این سرمربی صورت گرفته است. کارلوس که با وجود حریفانش مربی سرسختی است در این مدت آرامش زیادی از خود نشان داد و لبخند لحظه ای از لبانش محو نشد. او همچنین با خبرنگاران دوست شد و حتی شجاع خلیل زاده را که با او مصاحبه کرده بود به تیم ملی دعوت کرد. کارلوس گفت که به کسی اهمیت نمی دهد و گذشته را فراموش کرده است. او حتی این روزها برند ایرانی می پوشد و کوچکترین اعتراضی به کیفیت لباس تیم ملی ندارد.

مهدی همچنین این تاج را در هاله ای از ابهام قرار داد که تیمش باید یکی از سه برند معروف دنیا را در جام جهانی به تن کند. این موارد را باید از دستمزد نسبتا کم کنار گذاشت تا مشخص شود این کارلوس همان کی روشی نیست که 9 سال روی نیمکت تیم ملی نشست. با این حال، آیا این بدان معنی است که سرعت تغییر کرده است؟ شاید برای پاسخ قطعی این سوال باید منتظر نتایج احتمالی و در جام جهانی بود. اگر کیروش موفق شود و قراردادش را با فدراسیون فوتبال ایران تمدید کند، همین سرعت دوستانه را حفظ می کند و لبخند می زند؟ تا زمانی که به آن زمان رسیده و استقبال فعلی از این موضوع تغییر کرده است، دو بازی پیش زمان خوبی برای ارزیابی این واقعیت است که فلسفه مربیگری کارلوس کی روش نیز تغییر کرده است.

کی روش در دنیای فوتبال به عنوان مردی شناخته می شود که تاکید زیادی بر یکپارچگی خط دفاعی دارد. زمانی که او هدایت تیم ملی را برعهده داشت، منتقدانش گلایه داشتند که او بیشتر از تیم ملی از ایران به عنوان یکی از قدرت های آسیا دفاع کرده است. کی روش حتی در بازی های ساده برای حریفانی مانند سوریه ابتدا بر گلزنی تاکید کرد. با این حال نمایش نسبتا قابل قبول تیم ملی در دو جام جهانی با هدایت کی روش باعث شد خیلی ها موافق این سبک کارلوس باشند. حالا موافقان چنین افکاری می گویند اگر قرار است ایران در جام جهانی شانس بیاورد، تمرکز روی یکپارچگی خط دفاعی باید در اولویت باشد.

رفتار و اخلاق کارلوس کی روش با بازگشت دوباره به ایران تغییر کرده است، اما آیا رفتار از نظر فنی تغییر می کند؟ حالا او سه مهاجم درجه یک جهانی دارد که برخلاف دفعات قبل تجربه لازم را در سطح بالای اروپا نیز به دست آورده اند. مهدی طارمی، سردار آزمون و علیرضا جهانبخش هر سه در کنار تجربه کاری بیشتر نسبت به جام جهانی روسیه، در تیم های برتر بازی می کنند و طعم حضور در لیگ قهرمانان اروپا و لیگ اروپا را نیز چشیده اند. اکنون تمرکز 100 درصد روی تلاش های دفاعی است، شاید توانایی حذف از راه دور مهاجمان قابل قبول ایران. دقیقا به همین دلیل است که بازی با اروگوئه و سنگال که روی کاغذ از تیم ملی ایران قدرتمندتر هستند می تواند به این سوال که آیا کارلوس کی روش در این زمینه هم تغییر کرده است یا خیر پاسخ روشنی بدهد؟ ایران در جام جهانی باید به مصاف حریفان سرسختی چون انگلیس، ولز و آمریکا برود و بدیهی است که صعود برایشان سخت خواهد بود. مشکل اما این است که کی روش با علم و سختی هدایت تیم ملی را پذیرفته و حالا فرصت خوبی دارد تا نشان دهد ایران برای خروج از مرحله گروهی جام جهانی چه برنامه ای دارد.

در جام جهانی روسیه با هدایت کارلوس کی روش، ایران در مرحله گروهی چهار امتیازی شد و تا زمانی که مهدی طارمی در آخرین بازی توپی را که از کنار دروازه پرتغال به بیرون فرستاد، ایران تا صعود به لیگ برتر فاصله داشت. مرحله بعد. سختی گروه ایران در جام جهانی در پیش است، همان سختی است، اما حالا کارلوس و شاگردانش به قول خودش بهتر شده اند. تا رسیدن به جام جهانی و اولین بازی با تیم ملی انگلیس شاید همین دو بازی با اروگوئه و سنگال کافی باشد تا مشخص شود کی روش رویکرد مدرن تری به فوتبال ایران دارد یا خیر؟

Patrick Hodges

کاوشگر دوستانه استاد موسیقی مغرور. درونگرای افراطی کارشناس سفر. نویسنده. متعصب غذای بی عذرخواهی

تماس با ما