آژانس بین المللی انرژی اتمی پرونده خود را برای تامین امنیت نیروگاه هسته ای زاپوریژژیا به شورای امنیت سازمان ملل متحد می برد.

پس از ماه‌ها تلاش ناموفق برای مذاکره برای توافق بین روسیه و اوکراین، انتظار می‌رود رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز سه‌شنبه پرونده خود را برای تامین امنیت نیروگاه هسته‌ای Zaporizhzhia اوکراین به شورای امنیت سازمان ملل متحد برساند.

دقیقاً مشخص نیست که رافائل ماریانو گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی چه چیزی را به شورای امنیت ارائه خواهد کرد. وزارت امور خارجه سوئیس که در حال حاضر ریاست این شورا را برعهده دارد، روز دوشنبه در بیانیه ای اعلام کرد که هدف از این نشست تشویق طرف های درگیر به رعایت اصول ایمنی هسته ای آژانس بین المللی انرژی اتمی بود.

خطرات قبل از نشست روز سه شنبه بالا بود، اما سیاستی که تاکنون آژانس را از دستیابی به توافق باز داشته است، احتمالاً در شورا نیز مانع ایجاد می شود.

روسیه و چین که از زمان حمله به اوکراین در سال گذشته با مسکو همسو شده اند، هر دو دارای حق وتو در شورا هستند. ایالات متحده، بریتانیا و فرانسه نیز که از قوی ترین متحدان کیف هستند و بعید به نظر می رسد پیشنهادی را تایید کنند که اوکراین آن را نمی پذیرد، همینطور هستند.

درگیری در اطراف نیروگاه زاپوریژژیا بارها به آن آسیب رسانده و کارکنان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مستقر در آن را مجبور به پناه گرفتن کرده است.

نیروگاه تحت اشغال روسیه حداقل هفت بار در طول جنگ – از جمله همین هفته گذشته – برق را از دست داده است و مجبور شده است برای فعال نگه داشتن تجهیزات خنک کننده حیاتی به دیزل ژنراتورهای اضطراری تکیه کند.

وضعیت در هفته‌های اخیر پیش از حمله متقابل اوکراینی به شدت بدتر شده است و سرنوشت نیروگاه به موضوع مکرر جنگ اطلاعاتی از هر دو طرف تبدیل شده است. روز جمعه، سرویس اطلاعات نظامی اوکراین هشدار داد که نیروهای روسیه در حال برنامه ریزی برای ایجاد یک حادثه هسته ای در این نیروگاه هستند تا به آنها فرصتی برای سازماندهی مجدد بدهند. ولادیمیر روگوف، یک مقام اشغالگر روس در منطقه، به نوبه خود اوکراین را متهم کرد که قصد دارد این حادثه را ترتیب دهد تا روسیه را مقصر جلوه دهد.

در این ماه، شرایط نامطمئن اطراف نیروگاه نیز باعث تخلیه بی نظمی از شهر مجاور Enerhodar شد، جایی که بسیاری از کارگران کارخانه در آن زندگی می کنند. سوخت پمپ‌های بنزین تمام شد و تجهیزات بیمارستانی غارت شد که شهردار تبعیدی شهر، دیمیترو اورلوف، آن را “هراس” توصیف کرد.

Mara Gomez

کارشناس توییتر متعصب موسیقی. جنرال الکل ماون. علاقه مندان به تلویزیون

Digital currencyبهترین سالن زیبایی تبریزبهترین مشاور کنکورخبربهترین اکستنشن مژه اصفهانdigital currency channeldigital currency tutorialدانشگاهGuide to buying household appliancesبهترین سالن زیبایی اصفهان
تماس با ما